Przygoda z soczewkami kontaktowymi - porady i wskazówki
Sferyczne, toryczne, a może progresywne? Rodzajów soczewek kontaktowych jest co najmniej kilka. Co najważniejsze, wcale nie trzeba ich dokładnie znać, gdyż o ich doborze powinien zadecydować okulista. I choć ich noszenie to wygodna alternatywa dla okularów, należy pamiętać, że nie każdą wadę wzroku da się przy ich pomocy skorygować. Jeśli jednak lekarz lub optometrysta da zielone światło, dobrze przekonać się na własnej skórze, czy soczewki mogą się sprawdzić w codziennym życiu. Zanim jednak do tego dojdzie, warto się o nich co nieco dowiedzieć.
Jak używać soczewek kontaktowych?
Rozpoczęcie przygody z soczewkami kontaktowymi może wydawać się trudne. Problemy z ich zakładaniem i zdejmowaniem ma niemalże każdy, ale praktyka czyni mistrza. Na początku warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Podstawowa jest taka, by nosić je tak długo, jak zaleca producent. Na rynku znaleźć można soczewki jednodniowe i wielorazowe. W zależności od tego, które się wybierze, czasu ich użytkowania nie należy przekraczać. Nie warto też zapominać o tym, by w ciągu doby je zdejmować. Okulary korekcyjne mogą się jeszcze nie raz przydać.
Inna zasada jest taka, by przed każdym zakładaniem lub zdejmowaniem soczewek dokładnie umyć i osuszyć ręce. Przy zakładaniu należy ułożyć soczewkę na czubku palca wskazującego. Trzeba przy tym uważać, aby trzymać ją właściwą stroną. Drugą ręką rozchyla się powiekę, a następnie patrząc na wprost, delikatnie wkłada soczewkę i zamyka oko. Aby soczewka osadziła się we właściwym miejscu, należy kilka razy zamrugać. Przy zdejmowaniu z kolei trzeba patrzeć w górę. Palcem wskazującym zsuwa się soczewkę w dół powieki, a następnie zdejmuje, wspomagając się kciukiem. Po zdjęciu soczewki trzeba przechowywać w odpowiednim pojemniku z płynem do ich czyszczenia.