Czym jest astygmatyzm?
W Polsce i na świecie coraz więcej osób boryka się z wadami wzroku. Obecne za najpopularniejszą wadę uznaje się krótkowzroczność. Tuż za nią plasuje się astygmatyzm, który w mniejszym lub większym stopniu dotyczy większości ludzi. Astygmatyzm może występować również jako wada towarzysząca krótkowzroczności. I choć diagnozuje się go stosunkowo często, nie wszyscy wiedzą, jak się dokładnie objawia i co go wywołuje. Czym jest astygmatyzm i w jaki sposób można go leczyć? Na te pytania odpowiadamy poniżej.
Astygmatyzm – czym się objawia i co jest jego przyczyną?
Najczęstszą przyczyną astygmatyzmu jest zniekształcenie rogówki oka, które prowadzi do nieprawidłowego rozpraszania światła. Rogówka astygmatyka w przeciwieństwie do rogówki osoby, która nie ma takiej wady, jest asymetryczna i wyglądem może przypominać piłkę do rugby. Astygmatyzm dotyczy większości ludzi, jednak w wielu przypadkach nie wymaga korekcji. Komfort widzenia zaburza dopiero wada powyżej 0,50 dioptrii. Wady w przedziale od 0,50 do 1 dioptrii kwalifikuje się jako niski astygmatyzm, z kolei te powyżej 3 uznaje się za bardzo wysoki.
Efektem deformacji rogówki w mniejszym lub większym stopniu jest nieostre i niewyraźne widzenie. Osoby, które mają do czynienia z niewielką wadą, widzą nieznacznie zniekształcony obraz. Te, które borykają się z większą wadą, mogą mieć duży problem z rozpoznawaniem konturów przedmiotów zarówno z bliska, jak i z daleka. Oprócz tego regularnie mogą mierzyć się także z bólami oczu i głowy. U dzieci wśród symptomów, które mogą wskazywać na astygmatyzm, wymienia się też częste mruganie i pocieranie oczu.
Jak wygląda leczenie astygmatyzmu?
Astygmatyzm nie jest chorobą oczu, a wadą wzroku, dlatego zwykle nie mówi się o jego leczeniu, tylko o korygowaniu. W tym celu najczęściej wykorzystuje się cylindryczne soczewki kontaktowe lub odpowiednie okulary korekcyjne. Bogaty asortyment takich soczewek i okularów korekcyjnych na Tarchominie w Warszawie oferuje Salon optyczny „Oko na świat”. Istnieje jednak sposób, który trwale pozwala wyeliminować tę wadę. Jaki? Osoby z zaawansowanym astygmatyzmem mogą się zdecydować na chirurgiczną lub laserową korekcję krzywizny rogówki.